Bir Spotterın Evlilik Hikayesi

0
19

“Bu olağanüstü hikayeyi sizinle paylaşmak isterim.Hemen anlatmaya başlayayım.Kimsenin airliners.net ile çöpçatanlık sitelerini karşılaştırmasını istemem.1999 yılında airliners.net te spotter olarak havacılığa adım attım.Tabi bu adımın evleneceğim bayana ulaşabileceğini hiç ama hiç aklımın ucundan geçirmemiştim.İlk olarak uçaklara tarihsel perspektifle baktım.Söz konusu uçak McDonnell Douglas şirketi tarafından 11 Temmuz 1969’da üretilen, seri numarası 47422, modeli DC-9-32 ve tescili N1797U olan bir uçaktır.Bu uçağı 24 Ağustos 1970’te THY almıştır.Uçağın ismi “Akdeniz”.

Bu uçak bir süre deniz aşırı uçtuktan sonra ABD’ye geri gönderildi ve 16 Kasım 1994 tarihinde MCDonnell Douglas Finance Corporation tarafından satın alındı.Uçak çok eski olmasına rağmen bir süre daha uçtu ve 8 Ağustos 2000 yılında Airtran Airways’in gerçekleştirdiği uçuşta kokpitte yangın çıkması sonucu acil durum ilan ederek Greenbora’ya iniş yaptı.Uçağın yangın sonra kronolojisinin belirlenmesi için benden yardım istendi.N838AT kodlu uçak hakkında bir fikrim yoktu ve ne yapacağımı bilmiyordum.Bu görevim sırasında site ziyaretçilerinden çeşitli epostalar almaya başladım.

Ve bir bayan, Elisabeth…Onun epostası beni çok etkilemişti.Bu uçağın kimliği hakkında o kadar detaylı bir araştırma yapmış ve bana göndermişti ki şok olmuştum.Onun azmine hayran kaldım ve bir kadının hurda bir uçağı bu kadar detaylıca araştırması beni gerçekten şaşırmıştı.Bir süre daha eposta ile haberleştik ve internet üzerinden sohbetimiz devam etti.

Sonunda 2004 yılında onu aradım.Kendisi Kuzey Carolina’da yaşıyor, ben ise Arizona’da yaşıyordum.Aralık ayında beni yanına davet etti ve 7 ay boyunca her hafta sonu onunla beraber vakit geçirdim.

Haziran 2005’te onun doğum gününde evlenme teklifi etmeye karar verdim.Benim için çok özel bir gündü ve bunu kesinlikle havacılık temalı yapmalıydım.Özel bir uçak kiraladım ve onunla beraber gökyüzünü seyretmeye başladım. Elisabeth bunun rutin bir uçuş olduğundan emindi ve doğum günü hediyesi olarak görüyordu.Ardından ona dizlerimin üzerine çöküp evlenme teklifi ettim.Kendisi heyecanla “evet” dedi ve turumuza devam ettik.

İndiğimizde arabaya bindik ve bagajdan doğumgünü pastası ve 2 kadehle birlikte şarap çıkardım.Evet…Elisabeth ve ben çok mutluyduk.Düğünümüzü uçakta yapmaya karar verdik ve öyle bir rastlantı oldu ki inanmakta güçlük çektik.Elisabeth düğünümüzü yaptığımız uçağın kokpit çevresine bakarken tavana yazılmış 47442 sayısını farketti. Bunu ben bile farketmedim ve uçağın seri numarası N838AT idi.Ancak bu kadar tesadüf olabilirdi

Şuanda Arizona’da mutlu bir evlilik yaşıyoruz.Arada bir airliners.net’i ziyaret ederek anılarımızı tazeliyoruz.

Sevgilerimle

James

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here