Bölgesel Havaalanlarının Önemi

0
27

Bölgesel havaalanları, gelecekte havacılık için önemli bir rol üstlenebilir.Fakat her şeyden önce mali açıdan verimli olabilecek bir sistemle bu havaalanları ayakta kalabilir.Bölgesel havaalanları, kendi pazar segmentlerine uygun stratejilere odaklanarak başarılı olabilir.Yapılması gereken, bölgesel havacılığın desteklediği bu havaalanlarının zorlukları ve fırsatlarını anlayabilmektir.

ZORLUKLAR

Bölgesel havaalanlarının maliyetlerini karşılayabilen ve destekleyen tarifeli havayollarının, küresel ekonominin zorlukları karşısında çekilmesi zorlanılan süreçlerden biridir.Yerel havaalanı otoritesi, bu maliyetleri azaltmak için tarifeli seferleri daha fazla desteklemektedir.

Geçenlerde operasyonel kayıpları aşağı çekmek isteyen Delta Airlines, bölgesel uçuş operasyonlarını yürüten girişimlerini bir süre rafa kaldırdığını açıklamıştı.

Kısaca bölgesel havaalanları, tarifeli havayollarının destekleriyle ayakta kalabileceği gibi, bölgesel havacılığın doğru bir strateji ile iyi bir kar getirdiği ortadadır.Problem FBO(fixed base-operator” hizmetlerinin devamlılığının olması gerektiğinden kaynaklanıyor.Niteliksiz insan gücünden kaynaklı olarak bölgesel havaalanlarının işletilmesinde yaşanılan sıkıntıyı da göz ardı etmemek gerekir.

KOLAYLIKLAR

Amerika’da etkin bölgesel havaalanları arasında yer alan CRW(Charleston West Virginia Havaalanı), agresif ve sosyal medya destekli pazarlama aktiviteleriyle adından söz ettirmektedir.Mevcut müşterilerine 7/24 çözüm odaklı hizmet sunan bu havaalanı, müşterilerin her türlü önerisine açık bir işletme modeliyle ayakta kalmıştır.

Bölgesel havaalanlarının, günümüzde gelişmeye başlayan iş havacılığı kategorisinden kazançlı çıkacağı düşünülmektedir. Jet sahibi olan kişi sayısı her geçen gün artmakta, bu da hizmet açığı ortaya çıkarmaktadır.

Genel havacılığı destekleyerek ve çeşitli hizmetleri(hangarlama,yakıt ikmali,uçuş planı,yer hizmetleri) bireysel kullanıcılara ulaştırabilen bölgesel havaalanlarının makul bir iş fırsatı sunduğunu görmezden gelmemeliyiz.Sadece bölgesel havaalanlarının, bölgedeki havacılık piyasası ve ihtiyaçlara yönelik olması gerekmektedir.İhtiyaç ve gereksinimlere odaklanan bölgesel havaalanları, genel havacılığın desteğiyle ayakta kalarak iki tarafında yararına bir fırsat oluşturur.

Ülkemizin kanayan yarası amatör havacılığa gönül vermiş havacılarda bu tür bölgesel havaalanlarından uygun ve cazip şekilde faydalanarak kendilerine ve bölgesel havacılığa katkıda bulunabilir.Tabi az önce bahsettiğimiz uygun işletme modellerini esas alan, nitelikli insan gücü ile planlanan bölgesel havaalanlarında…

Şimdi sizi Columbia Bölgesel Havalimanı’nın tanıtım ve operasyon sürecini anlatan video ile baş başa bırakıyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here