Microlight Hakkında Genel Bilgiler

0
54

“Microlight” diğer bir adıyla “Motorlu Yelkenkanat”.

· Kanat, trapez ve gövdeden, oluşan tek motorlu çok hafif hava aracı sınıflandırmasında yer alır.

· Tek ve iki kişilik modelleri ile maksimum kalkış ağırlığı 450 kg geçmemektedir.

· 200-400mt lik sert toprak veya beton zeminden uygun hava koşullarında iniş – kalkış yapabilme özelliğine sahip daha çok sportif amaçlı bir hava aracıdır (Bu bilgiler deniz seviyesi için geçerlidir.)
· “Microlight” lar turistik uçuşlar başta olmak üzere eğitim, havadan fotoğraf çekme , gözetleme, reklam panosu çekme gibi faaliyetlerde sıkça kullanılmaktadır.

· Sürat limitleri kanadın yapısıyla ilgili olarak değişiklik gösterir. Ancak minumum 55km/saat maximum ise 185 km/ saat e kadar sürate çıkmaktadır.

· Üzerindeki uçuş saatleri uçuşla ilgili her türlü veriyi almamızı sağlayacak şekilde analog veya glass olarak yerleştirilmiştir.

· Günümüzde “Microlight” hava araçlarının üzerine fabrikasyon olarak balistik BRS denilen; pilot ve yolcu ile birlikte hava aracını komple askıya alan acil paraşüt sistemi mevcuttur. Ve güvenli bir şekilde yere iniş sağlar.

· Pilot önde yolcu arkada oturur.

· Gürültü ve rüzgardan korunmak için yolcu ve pilotun kendisi kask takar; kaskın kendisinde telsiz bulunur, pilot ile yolcu bu telsiz ve kulaklık vasıtası ile haberleşebilir.

· Tamamı ile açık olan araçta uçan insanların kendilerini adeta bir kuş gibi hissetmelerini sağlar.

· Sivil Havacılık Kanunları gereği motorlu bir hava aracı olmasından dolayı tüm yetkilendirme, kontrol ve denetleme otorite olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ndedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here