Ultralight Hava Araçları

0
1396

Ultralight – Çok Hafif Hava Aracı (ÇHHA) nedir?

Bilindiği gibi hava araçları sabit kanatlı (uçak) veya döner kanatlı (helikopter) olması, kullanım amacı vb. gibi özelliklerinin yanında büyüklüklerine göre de alt sınıflara ayrılmaktadır. Bu büyüklüğün göstergesi genelde hava aracının ağırlığıdır. Sözü geçen ağırlık ise MTOW (Maximum Take Off Weight) olarak bilinen maksimum kalkış ağırlılığıdır. Yani MTOW’u hava aracının mürettebat, yolcular, yakıt vb. tüm yükler dahil kalkış yaptığı ağırlık belirler. 5900 kg kalkış ağırlığının altında kalan hava araçları “Hafif Hava Aracı” şeklinde adlandırılır. Birçok hava aracının 5900 altında bir ağırlığa sahip olması sebebi ile özellikle bireysel ve deneysel hava araçlarını ayırmak için yeni bir kategoriye ihtiyaç duyulmuştur.

Ultralight kategorisi çoğu Avrupa ülkesinde maksimum kalkış ağırlığı 450 kg’ın altında olan hava araçlarını tanımlamakta kullanılır. Balistik paraşüt için ekstra %5, deniz iniş kalkışını gerçekleştirmek üzere yapılan dizaynlar için ise ekstra %10 ağırlık limiti vardır.

 

Ultralight ve Microlight arasındaki fark nedir?

Pratikte ultralight ve microlight arasında herhangi bir fark yoktur. İngiltere, Yeni Zelenda, Hindistan gibi ülkelerde Ultralight yerine Microlight tanımı kullanılmaktadır. Kelime anlamları birbirine yakındır.

Ultralight Hava Aracı İçin Lisans Gerekli midir?

İlgili Türk Sivil Havacılık Mevzuatı’na göre motorsuz çok hafif hava araçları için bir lisans gerekmemektedir. Bu uçuşlar pilot sorumluluğunda gerçekleştirilebilir. Ancak motorlu çok hafif hava araçları için en az UPL – Ultralight Pilot Lisansı gerekmektedir. PPL – Hususi Pilot Lisansı (Private Pilot License) sahibi kişiler bir kaç saat uçuş ve ilgili mevzuatta belirlenen kaideleri yerine getirdikleri takdirde UPL lisansı alarak çok hafif hava aracı kullanabilmektedir.

Ultralight Lisansı ile Diğer Hava Araçları Kullanılabilir mi?

Ultralight lisansı ile yalnızca ultralight sınıfındaki hava araçlarının pilotluk yetkisi alınmış olur. Hava aracının kaç kişilik olduğuna bakılmaksızın maksimum kalkış ağırlığı 450 kg üzerinde olan hava araçları için PPL (Private Pilot License – Hususi Pilot Lisansı) gerekmektedir. PPL eğitimi veren uçuş okulları UPL sahibi pilotların deneyimlerini kredilendirmektedir. Örneğin; aday PPL lisansı için gerekli olan ancak UPL eğitiminde daha önceden görmüş olduğu konuları konu hakkında yeterli görüldüğü takdirde tekrardan almaz. Kredilendirmenin detayı uçuş okullarının yönetmeliklerine göre değişmektedir.

Ultralight Hava Araçları Vergileri Nelerdir?

Çok hafif hava araçları Motorlu Taşıt Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) vb. vergilendirmelere tabi değildir. Bu durum tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de havacılık sektörünün gelişmesi ve yatırımların teşviki için pozitif avantajlar sağlamaktadır. Ancak yasalarla belirlenen durumlar haricinde Çok Hafif Hava Araçları Katma Değer Vergisi’ne (KDV) tabidir. Bu oran ülkemiz için %18’dir. Ultralight hava araçlarına yönelik bir seferlik veya aylık & yıllık vb. periyodik bir vergilendirme bulunmamaktadır.

Ultralight Uçuşları İzne Tabi midir?

Motorlu ultralight uçuşları eğitim sonrası alınacak lisans ile gerçekleştirilebileceğinden, eğitim boyunca öğrenilecek durumlar ve yerler haricinde yasaların izin verdiği hava sahalarında uçmalarında bir engel yoktur. Bunun için “uçuş planı” olarak adlandırılan ve kalkış & iniş yeri, mürettebat bilgisi, sefer süresi vb. bilgiler içeren form en yakın hava alanı kule görevlilerine fax veya elden teslim edilir. Burada amaç uçucunun havadaki güvenliğini sağlamaktır ve havadaki diğer unsurları kontrol altında almaktır. Yani bu işlem aslında bir izin almaktan ziyade bilgi vermek olarak görülmelidir.

Ultralight Hava Araçları ile Nereden Kalkış & İniş Yapabilirim?

Çok hafif hava araçlarının kontrollü meydan olarak tabir edilen hava alanlarını kullanma zorunlulukları bulunmamaktadır. Kalkış & iniş için uygun herhangi bir alandan uçuş planında “zzzz – koordinat bilgileri” yazılarak kalkış yapılabilir. Kalkıştan önce rota, meteoroloji vb. bilgiler kontrol edilir. “NOTAM” olarak adlandırılan uçuşa yasak bölgelerin kullanılmaması kuralına riayet edilir.

Gyroplane Ultralight Sınıfında mıdır?

Gyroplane Ultralight hava aracı sınıfındadır.

Bu yazı http://www.tr.auto-gyro.com/sayfa/sss/ultralight-nedir.html adresinden alınmıştır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here